شنبه , ۲۷ آبان ۱۳۹۶
دعای سلامتی امام عصر
خانه >> اقتصادی >> بیکارترین و پرکارترین استان‌های کشور کدامند؟/ ۲.۵ میلیون نفر در انتظار ورود به بازار کار

بیکارترین و پرکارترین استان‌های کشور کدامند؟/ ۲.۵ میلیون نفر در انتظار ورود به بازار کار

به گزارش گروه اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، اعداد جمعیت شاغل کشور به ۲۱.۳ میلیون نفر و تعداد بیکاران نیز به حدود ۲.۵ میلیون نفر بالغ شده است، همچنین مجموعا ۴۰ درصد کل افراد شاغل در بازار کار اضافه کاری می کنند و بیشترین درصد افراد در بخش خدمات به میزان ۱۰ میلیون نفر شاغل هستند. با وجود اینکه نرخ بیکاری در آستانه تک رقمی شدن قرار دارد، اما بیش از ۱.۶ میلیون نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله که بیشتر آنها نیز فارغ التحصیل دانشگاهی هستند، هنوز فرصت ورود به بازار کار را نیافته اند.

بررسی آخرین گزارش رسمی مرکز آمار ایران درباره وضعیت بیکاری در کشور نشان می دهد که با وجود نزدیک شدن نرخ بیکاری کشور به مرز تک رقمی شدن، اما هنوز هم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر امکان ورود به بازار کار را نیافته اند و همچنان متقاضی شغل هستند.

بر پایه این گزارش، استان گلستان در حال حاضر دارای بهترین وضعیت به لحاظ اشتغال در کشور است و در این استان نرخ بیکاری از ۸.۹ درصد سال ۹۱ به ۵.۸ درصد کاهش یافته است. در عین حال فاصله بیکاری در استان ها همچنان بالا و در حد ۱۱.۳ درصد باقی مانده است.

نرخ بیکاری کشور در ۸ استان بحرانی و نامناسب و بالای ۱۳ درصد است و نرخ بیکاری در ۶ استان کشور در سال گذشته نسبت به سال ۹ افزایش یافت. هم اکنون نرخ بیکاری در ۷ استان دورقمی است.
همچنین استان های لرستان و کهکیلویه و بویراحمد دارای بالاترین درصد بیکاری کشور هستند و به اصطلاح بیکارترین استان های کشور محسوب می شوند. در نقطه مقابل خراسان رضوی، سمنان، قم، کرمان، گلستان، هرمزگان، همدان و یزد به لحاظ بیکاری دارای بهترین وضعیت هستند.

طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران، جمعیت فعال اقتصادی ۱۰ ساله و بیشتر کشور به ۲۳ میلیون و ۸۳۴ هزارنفر است؛ در عین حال بیکاری با فرض یک ساعت کار در هفته در مرز ۲.۵ میلیون نفر است.

تعداد بیکاران ۱۵ تا ۲۴ ساله کشور در آخرین بررسی ها ۸۰۸ هزارنفر و تعداد بیکاران گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز بیش از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزارنفر اعلام شده است. بیشترین میزان اشتغال کشور در حال حاضر از طریق فعالیت های خدماتی، سپس صنعت و پس از آن کشاورزی ایجاد می شود.

مجموع کل شاغلان کشور در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۴۷۸ نفر است. از این میزان جمعیت شاغل، ۳ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۴۱۲ نفر در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند. همچنین سهم بخش صنعت از اشتغال زایی در کشور ۷ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۶۶۹ نفر است.

سهم خدمات، صنعت و کشاورزی از اشتغال زایی

بیشترین اشتغال کشور در بخش خدمات شکل گرفته و در این حوزه کاری ۱۰ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۳۹۷ نفر در حال فعالیت هستند. یک نکته با اهمیت در مورد شرایط فعلی بازار کار کشور، اضافه کاری ۴۰ درصد کل نیروهای شاغل تحت پوشش قانون کار کشور است.

از مجموع جمعیت حدود ۲۴ میلیونی جمعیت فعال کشور، ۲۱ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۴۷۸ نفر شاغل محسوب می شوند. نکته حائز اهمیت درباره آمارهای کلیدی بیکاری کشور این است که مجموع اقدامات صورت گرفته در دولت های نهم و دهم منجر به کاهش بیکاری و مهار موج تقاضا برای کار در کشور نشده است.
دولت ها در ۸ سال گذشته تبلیغات فراوانی را درباره انجام اقدامات موثر برای حل معضل بیکاری تا حد ریشه کنی مطرح کرده بودند اما آنچه که از آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران قابل برداشت است، اینکه سیاست های اشتغال زایی در سال های گذشته به هدف نخورده و شکست خورده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، از تعداد بیکاران کشور در دوره ۸۴ تا ۹۲ تنها ۱۸۶ هزار و ۴۹۴ نفر کاسته شده است. در عین حال، آمار مربوط به افزایش تعداد شاغلان رقم ۷۱۸ هزار و ۸۹۹ نفر را نشان می دهد که سالیانه ۸۹ هزار و ۸۶۲ نفر خواهد بود